Wat is de rol van ouders tijdens overlevingszwemmen?

Ouders spelen een ondersteunende maar bewust terughoudende rol tijdens overlevingszwemmen. De lessen zijn erop gericht dat een kind zelfstandig watervertrouwen opbouwt, en dat lukt het beste wanneer een kind leert omgaan met water zonder direct op de ouder te leunen. Hoe je als ouder het meest bijdraagt aan de veiligheid en het vertrouwen van je kind, lees je in de vragen hieronder.

Mogen ouders aanwezig zijn tijdens de les?

Tijdens overlevingszwemmen voor peuters mogen de ouder aanwezig zijn bij de lessen. Ze zijn welkom binnen in het zwembad aan de badrand. Op deze manier kan de eventuele spanning die bij deze jonge doelgroep vaak aanwezig is weggenomen worden.

Hoe bereiden ouders hun kind thuis voor?

Thuis kun je bijdragen aan de watergewenning van je kind door water positief en speels te houden. Denk aan douchen waarbij water over het hoofd loopt, spelen met water in bad, of het kind laten wennen aan het gevoel van nat haar. Kleine stappen thuis helpen het kind om water als vertrouwd te ervaren.

Wat je het beste kunt vermijden, is het kind angstig maken door te waarschuwen voor gevaar. Vertel je kind liever dat zwemmen leuk is en dat de juf of meester in het water staat om te helpen. Een kind dat met een positief gevoel naar de les gaat, leert sneller en is makkelijker te begeleiden door de instructeur.

  • Laat water over het gezicht lopen tijdens het douchen of wassen
  • Speel met water in bad en laat het kind zelf water scheppen
  • Praat positief over de les: “Je gaat leren hoe je op je rug kunt drijven”
  • Vermijd uitspraken als “pas op, je mag niet verdrinken”

Wat mogen ouders verwachten van de eerste lessen?

De eerste lessen zijn voor veel kinderen spannend, en huilen of protesteren is heel normaal. Dit betekent niet dat het kind het er slecht naar zijn heeft of dat de les niet werkt. Instructeurs zijn gewend aan deze reacties en weten hoe ze een kind rustig en veilig door de eerste ervaringen heen leiden.

Na een paar lessen zie je bij de meeste kinderen een duidelijke omslag. Het vertrouwen groeit, de weerstand neemt af en het kind begint de bewegingen te begrijpen. Verwacht in de eerste weken geen perfectie, maar let op kleine tekenen van vooruitgang: minder huilen, meer meedoen, of een kind dat zelf enthousiast vertelt wat het heeft gedaan.

Welke techniek leert een kind bij overlevingszwemmen?

Bij overlevingszwemmen leert een kind niet om te zwemmen in de traditionele zin. Kinderen onder de vier jaar zijn daarvoor nog niet sterk genoeg. In plaats daarvan leren ze een specifieke overlevingstechniek: ze leren om onder water te draaien, op hun rug te drijven en naar de kant te bewegen totdat er een volwassene aankomt om hen te helpen.

Deze techniek is afgestemd op de fysieke mogelijkheden van een peuter. Het draait om zwemveiligheid en zelfredzaamheid: het kind leert wat het zelf kan doen als het onverhoopt in het water terechtkomt. Dat is een andere focus dan bij babyzwemmen of ouder & kind zwemmen, waarbij de nadruk meer ligt op watergewenning samen met de ouder. Kinderen die via overlevingszwemmen al watervertrouwen hebben opgebouwd, maken later in het Zwem-ABC-traject vaak sneller voortgang richting diploma A.

Hoe ondersteun je je kind na een moeilijke les?

Na een moeilijke les is het belangrijk om rustig en positief te reageren, ook als je kind heeft gehuild of niet wilde meedoen. Zeg iets als: “Wat knap dat je het geprobeerd hebt” in plaats van de les te bagatelliseren of juist te benadrukken hoe moeilijk het was. Dit helpt je kind om de les als iets veiligs en haalbaars te zien.

Vermijd het om je kind te vragen of het de les leuk vond als het antwoord waarschijnlijk “nee” is. Stel in plaats daarvan concrete vragen: “Wat heb je gedaan in het water?” of “Heeft de juf je geholpen?” Zo richt je de aandacht op wat er is gebeurd in plaats van op het gevoel. Geef je kind ook de ruimte om even bij te komen voordat je naar huis gaat.

Wanneer is overlevingszwemmen geschikt voor jouw kind?

Overlevingszwemmen is geschikt voor kinderen van 2,5 tot 4 jaar. Voor kinderen jonger dan 2,5 jaar zijn babyzwemmen of ouder & kind zwemmen betere opties, omdat die lessen meer gericht zijn op watergewenning samen met de ouder. Kinderen van 4 jaar en ouder kunnen doorgaans al starten met het reguliere Zwem-ABC-traject richting diploma A.

Je hoeft niet te wachten tot je kind al watergewenning heeft. Overlevingszwemmen is juist bedoeld als eerste serieuze stap voor peuters die nog weinig ervaring hebben met water. Wel is het handig als je kind enige basisgewenning heeft, bijvoorbeeld via bad spelen of douchen. Is je kind erg waterschuw, dan kan het nuttig zijn om eerst een paar weken thuis bewust met water te oefenen voordat de lessen starten.

Hoe wij helpen met overlevingszwemmen

Bij R&A Sports & Swimming bieden we overlevingszwemmen aan voor kinderen van 2,5 tot 4 jaar op onze locaties in Blaricum, Amsterdam, Amersfoort en Baarn. We werken in kleine groepjes van maximaal 8 Γ  9 kinderen, met gediplomeerde instructeurs die zelf in het water staan voor maximale begeleiding en persoonlijke aandacht.

  • Lessen zeven dagen per week, afgestemd op de leeftijd en mogelijkheden van jonge kinderen
  • Gediplomeerde leerkrachten die in het water staan voor directe begeleiding
  • Voortgang eenvoudig volgen via de WeScore-app
  • Op elke locatie een coΓΆrdinator aanwezig voor al je vragen
  • Overlevingszwemmen als stevige basis voor het latere Zwem-ABC-traject

Wil je jouw kind een veilige en vertrouwde start in het water geven? Bekijk het lesrooster voor zwemmen bij ons of schrijf je kind vandaag nog in voor overlevingszwemmen bij R&A Sports & Swimming.

Gerelateerde artikelen